CS GO OYUN İÇİ TERİMLER

Siz de CS GO oynuyor ve oyun içinde iletişim kurmakta zorlanıyor, takım arkadaşlarınızla anlaşamıyorsanız bu yazı tam sizin için. Aşağıda bahsedeceğim oyun içinde kullanacağımız terimler Rusça, İngilizce ve Türkçe olarak 3 dile ayrılıyor. Çünkü oyun içinde her milliyetten oyuncu olsa da oyun içinde kullanılan terimler çoğunlukla Rusça ve İngilizce. Burada hem oyun içi iletişim kurmayı öğrenirken 2 yabancı dilde de kelimeler öğrenmiş olacaksınız. Yani her yandan yararlı bir yazı ile karşınızdayım. Oyun içinde her harita için lokasyon terimleri farklı olsa da haritaların çoğu kısımları benzediğinden benzer terimleri kullanabiliyoruz.

CS GO OYUN İÇİ KULLANILAN TERİMLER

Help: Yardım istemek için kullanılır.

Long: Haritanın long kısmını yani uzun kısmını belirtmek için kullanılır. Misal Dust 2’deki long.

Short: Haritanın short kısmını yani kısa kısmını belirtmek için kullanılır. Misal yine Dust 2’den short.

Plant the bomb: Bombayı kur demek. Bomba elinde olan bir oyuncuya bunu söyleyerek bombayı kurmasını söyleyebilirsiniz, ya da sizde ise takım arkadaşlarınızın bombayı kurmanızı istiyordur.

Defuse the bomb: Bombayı imha etmek anlamına geliyor.

Drop: Parası olmayan takım arkadaşlarınızın sizin silah alabilecek paranız varsa, silah alıp ona atmanızı ”Drop” diyerek isteyecektir. Aynı şekilde paranız yoksa parası olan bir arkadaşınızdan ”drop” diyerek silah isteyebilirsiniz.

It’s A veya It’s B: Rakip oyuncuların hangi bombalama alanında olduklarını belirtmek için kullanılır. Rakip oyuncular A’da ise It’s A, rakip oyuncular B’de ise IT’s B diyerek belirtilebilir.

Rush: Koşmak, acele etmek anlamına geliyor. Rush A veya Rush B diyerek takım arkadaşlarınızın o alana koşmalarını isteyebilirsiniz.

Ace: Oyunda rakip takımın 5 oyuncusunu birden tek bir oyuncunun öldürmesi anlamına gelir.

Clutch: O rauntta sona kalan tek oyuncunun karşısında 1’den fazla rakip varsa ve eli aldıysa buna clutch atmak denir. Misal tek kaldınız ve karşınızda hayatta 4 rakip oyuncusu var bu durum için; 1vs4 clutch diyebiliriz.

T Base: Oyun içinde Terörist oyuncuların doğduğu alana denir.

CT Base: Oyun içinde Counter Terörist oyuncularının doğduğu alana denir.

Break veya Timeout: Molaya ihtiyacı olan oyuncu ”Break, Timeout veya I need to go” diyerek mola almak istediğini belirtir.

Kick: Oyundan atmak istediğiniz bir oyuncu için ”Kick” ifadesini kullanabilirsiniz.

Press F1: F1 komutu yapılan oylamalar için evet demeyi temsil ediyor. Yani o an yapılan oylama için ”Press F1” diyerek takım arkadaşlarınızdan o anki oylamaya evet demelerini sağlayabilir.

Press F2: F2’de komutu da yapılan oylamalar için hayır demeyi temsil ediyor. Yani o an yapılan oylama için ”Press F2” diyerek takım arkadaşlarınızdan o anki oylamaya hayır demelerini sağlayabilir.

AFK: Açılımı ”Away From Keyboard” olan bu terim bir oyuncunun o an oynamadığını yani bilgisayarının başında olmadığını belirtmek için kullanılır.

NoScope: Awp veya Scout silahlarında oyuncuyu dürbün açmadan öldürmeye noscope denir.

Camp, Camper: Oyunda pusarak oynayan oyuncular için kullanılır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu