Fortnite Neden App Store ve Google Play’den Kaldırıldı?

Fortnite Neden App Store ve Google Play'den Kaldırıldı?

Fortnite Neden App Store ve Google Play’den Kaldırıldı?Fortnite, Apple App Store ve Google Play’den yasaklandı. Peki bu durumun nedeni nedir gelin hep birlikte inceleyelim.

Fortnite, Apple’ı Çıldırtmak İçin Ne Yaptı?

13 Ağustos Perşembe günü, Epic Games, tüm platformlarda Fortnite için kendi doğrudan uygulama içi ödeme sistemini tanıttı. Fortnite Mega Drop olarak adlandırılan yeni sistem, Fortnite’ın oyun içi para birimi olan V-bucks’ta %20’ye varan kalıcı indirimler uyguladı. PC ve konsolda bu bir sorun değil, ancak mobil cihazlarda işler biraz daha tartışmalı hale geliyor.

Hem Apple’ın App Store hem de Google Play Store, platformlarındaki oyun içi satın alımlardan %30’luk bir ücret alıyor. Yeni ödeme sistemi, oyunculara uygulama içi satın alımlarını daha ucuza yapma imkanı sunuyor.Yani bir nevi Epic Games Apple ve Google’dan müşteri çalıyor..

Fortnite Neden App Store Ve Google Play’den Kaldırıldı?

Apple’ın önceden onayı olmadan bu doğrudan ödeme sistemini uygulayan Epic Games’e yanıt olarak Apple, Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı.

Apple, yaptığı açıklamada, ” Bugün Epic Games, her geliştiriciye eşit olarak uygulanan ve mağazayı kullanıcılarımız için güvende tutmak için tasarlanan App Store yönergelerini ihlal etmenin talihsiz adımını attı. Sonuç olarak, Fortnite uygulaması mağazadan kaldırıldı. Epic, uygulamasında Apple tarafından gözden geçirilmemiş veya onaylanmamış bir özelliği etkinleştirdi ve bunu, dijital mal veya hizmet satan her geliştirici için geçerli olan uygulama içi ödemelerle ilgili App Store yönergelerini ihlal etme niyetiyle yaptılar.”açıklamasında bulundu.

Apple, “bu ihlalleri çözmek için Epic ile çalışmak için her türlü çabayı göstereceğini ve böylece Fortnite’ı App Store’a geri getirebileceğini” söyledi.”

Aynı sebep dolayısıyla Google’da Fortnite’a karşı harekete geçti ve Google Play Store’dan kaldırdı.Google sözcüsü şunları söyledi:

“Açık Android ekosistemi, geliştiricilerin uygulamaları birden fazla uygulama mağazası aracılığıyla dağıtmasına izin veriyor. Play Store’u kullanmayı tercih eden oyun geliştiricileri için, geliştiricilere karşı adil olan ve mağazayı kullanıcılar için güvenli tutan tutarlı politikalarımız var. Fortnite Android’de mevcut kalırken, politikalarımızı ihlal ettiği için artık Play’de mevcut hale getiremiyoruz. Ancak, Epic ile tartışmalarımıza devam etme ve Fortnite’ı Google Play’e geri getirme fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz.”

Epic Games Neden Apple’a Dava Açtı?

Epic Games, Apple’ın eylemlerine tepkisini açıkça bekliyordu. #FreeFortnite etiket ile paylaştığı 1984 göndermeli kısa video ile Apple’a tepkisini gösterdi.Epic,Apple’ın tek el olmasından şikayetçi olması sebebiyle dava açtı.

Epic Games,bu hareketi ile Androild ve İOS marketinde bulunan diğer tüm uygulama şirketlerine “sessiz kalmayın” mesajı verdi.

Başa dön tuşu